تبلیغات
اَللّهُــــــمَّ عَجِّـــــــل لِوَلیِّــــــکَ الفَــــــرَج - شش ماه به ظهور 5
دعای فرج

اَللّهُــــــمَّ عَجِّـــــــل لِوَلیِّــــــکَ الفَــــــرَج

ثـــقـــلـــین ، روایت خوشبختی ، ثروت و رستگــاریست و پلی است به سوی ظــهــور ...

شش ماه به ظهور 5

شاره‌ : در بخش‌های‌ قبلی‌ این‌ سلسله‌ مقالات‌، با برخی‌ نشانه‌های‌ مخصوص‌ سال‌ ظهور امام‌ عصر(عج‌) آشنا شدیم‌ و اینك‌ به‌ بررسی‌ سلسله‌ رویدادهایی‌ می‌پردازیم‌ كه‌ در آخرین‌ ماه‌های‌ پیش‌ از ظهور آن‌ حضرت‌ رخ‌ می‌دهد.
جریانات‌ و اتفاقات‌ ماه‌ رجب‌
در این‌ قسمت‌ به‌ اهم‌ حوادثی‌ كه‌ در ماه‌ رجب‌ و در واقع‌ پنج‌ ماه‌ پیش‌ از ظهور حضرت‌ اتفاق‌ خواهد افتاد اشاره‌ خواهیم‌ كرد كه‌ این‌ مطالب‌ را از روایاتی‌ كه‌ در این‌باره‌ بوده‌اند استخراج‌ نموده‌ایم‌.

1 ـ باران‌ شدید و فراوان‌
در سالی‌ كه‌ بناست‌ حضرت‌ مهدی‌(ع‌) ظهور كنند قحطی‌ به‌ طور جدی‌ شیوع‌ یافته‌ و در بیستم‌ ماه‌ جمادی‌الاول‌ چنان‌ بارانی‌ می‌بارد كه‌ از زمان‌ منزل‌ گرفتن‌ حضرت‌ آدم‌ در زمین‌ بی‌سابقه‌ است‌ كه‌ این‌ باران‌ تا دهم‌ ماه‌ رجب‌ ادامه‌ می‌یابد. از امام‌ صادق‌(ع‌) نقل‌ شده‌ كه‌ فرمودند:
وقتی‌ قیام‌ قائم‌(ع‌) نزدیك‌ شود در ماه‌ جمادی‌الثانی‌ و ده‌ روز از رجب‌ بر مردم‌ بارانی‌ می‌بارد كه‌ خلائق‌ همانند آن‌ را ندیده‌ باشند 1 .
و شیخ‌ مفید در الارشاد چنین‌ آورده‌ است‌ كه‌:...


لطفا به ادامه مطلب بروید...


و شیخ‌ مفید در الارشاد چنین‌ آورده‌ است‌ كه‌:
سپس‌ به‌ بیست‌ و چهار باران‌ ختم‌ می‌شود كه‌ زمین‌ را پس‌ از مرگش‌ زنده‌ می‌كند و بركاتش‌ نمایان‌ می‌شود. 2
همان‌گونه‌ كه‌ از این‌ روایات‌ برمی‌آید از علایم‌ قریب‌الوقوع‌ ظهور حضرت‌ مهدی‌(ع‌) نزول‌ باران‌های‌ شدید و آب‌های‌ فراوان‌ آسمانی‌ است‌ كه‌ به‌ نوعی‌ برای‌ ] عصر [ ظهور زمینه‌ چینی‌ شود تا زمین‌ها برای‌ زراعت‌ و كشاورزی‌ پربار و بابركت‌، پس‌ از این‌ حالت‌ فقر و خشكسالی‌ كه‌ داشته‌اند آماده‌ شود.
بارش‌ باران‌ عادی‌ چیز عجیب‌ و خارق‌العاده‌ای‌ نیست‌ جز اینكه‌ مدت‌ یا میزان‌ آن‌ بارش‌ غریب‌ باشد كه‌ بنابر روایات‌ موجود، تأكید بر این‌ باران‌ها به‌ جهت‌ بیان‌ و ابراز اعجازگونه‌ بودن‌ آنهاست‌. با توجه‌ به‌ آنچه‌ گفته‌ شد حقیقت‌ صحبت‌ امیرالمؤمنین‌(ع‌) را می‌فهمیم‌ كه‌ فرمودند:
شدیداً از آنچه‌ میان‌ ماه‌ جمادی‌ و رجب‌ واقع‌ می‌شود در عجبم‌. 3
نظریات‌ مختلفی‌ درباره‌ مدت‌ این‌ باران‌ها بیان‌ شده‌ است‌. حجة‌الاسلام‌ علی‌ كورانی‌ در كتاب‌ خود می‌نویسند:
بعید نیست‌ كه‌ این‌ بارانی‌ كه‌ از جمادی‌ تا رجب‌ ادامه‌ دارد پس‌ از ظهور حضرت‌ نازل‌ شود؛ چرا كه‌ تعدادی‌ از علایم‌ ظهور از باب‌ توسع‌ و گستردگی‌ محدوده‌ ] عصر ظهور [ به‌ این‌ عنوان‌ نامگذاری‌ شده‌ است‌ 4 .
لكن‌ نظر آیت‌الله‌ سید محمد صادق‌ صدر كه‌ آن‌ را از نشانه‌های‌ ظهور برمی‌شمرند قابل‌ قبول‌تر به‌ نظر می‌رسد. ایشان‌ چنین‌ می‌گویند:
با توجه‌ به‌ فراوانی‌ آب‌ و باران‌ نازل‌ شده‌ بهتر است‌ آن‌ را پیش‌ از ظهور بدانیم‌؛ چرا كه‌ اگر پس‌ از ظهور واقع‌ شود مانع‌ برخی‌ از فعالیت‌ها و وعده‌هایی‌ می‌گردد كه‌ بناست‌ حضرت‌ آنها را انجام‌ دهند و بدان‌ها جامة‌ عمل‌ بپوشانند، پس‌ مقدم‌ دانستن‌ آن‌ بر ظهور هم‌ فایده‌های‌ متعارف‌ باران‌ را در بر خواهد داشت‌ و هم‌ با دیگر فواید اثری‌ دو چندان‌ می‌توان‌ برای‌ آن‌ تصور كرد. 5
البته‌ این‌ نكته‌ را هم‌ متذكر شویم‌ كه‌ احادیث‌ و روایات‌ به‌ مكان‌ و كیفیت‌ بارش‌ این‌ باران‌ها اشاره‌ای‌ نكرده‌اند اما آنچه‌ مهم‌ است‌ این‌ است‌ كه‌ این‌ باران‌ها را به‌ عنوان‌ نشانه‌ و علامتی‌ برای‌ نزدیك‌ شدن‌ زمان‌ ظهور در نظر بگیریم‌ حال‌ چه‌ نحوة‌ باریدن‌ آن‌ با بقیه‌ باران‌ها متفاوت‌ باشد، چه‌ مقدار و یا مكان‌ آن‌.

2 ـ شورش‌ سفیانی‌ (از علایم‌ حتمی‌ ظهور)
مردی‌ شورش‌ می‌كند كه‌ به‌ او سفیانی‌ گفته‌ می‌شود (عثمان‌ بن‌ عنبسه‌ از تبار ابوسفیان‌ و از نسل‌ یزید بن‌ معاویه‌) در وادی‌ یابس‌ (تنگه‌ بی‌آب‌ و علف‌) كه‌ در محدودة‌ شامات‌ (درة‌ دمشق‌) می‌باشد نمایان‌ می‌گردد. او سمبل‌ و نمونه‌ آن‌ دسته‌ از حكام‌ و فرمانروایان‌ كشورهای‌ اسلامی‌ است‌ كه‌ در عین‌ انحرافاتشان‌ با حق‌ سرف ستیز دارند كه‌ بعد از وی‌ چنین‌ كسانی‌ دیده‌ نخواهند شد و پس‌ از او نسل‌ چنین‌ سردمدارانی‌ منقرض‌ خواهد شد. زمان‌ خروج‌ و شورش‌ او ـ طبق‌ روایات‌ معتبره‌ ـ 6 در ماه‌ رجب‌ است‌ و احتمالاً در دهه‌ آخر و روز جمعه‌ باشد كه‌ میان‌ ظهور حضرت‌ در مكه‌ مكرمه‌ و شورش‌ سفیانی‌ تنها شش‌ ماه‌ فاصله‌ است‌.
امام‌ صادق‌(ع‌) می‌فرمایند:
سفیانی‌ از نشانه‌های‌ حتمی‌ است‌ و ] آغاز [ شورش‌ او در ماه‌ رجب‌ خواهد بود. بر نواحی‌ و شهرهای‌ پنجگانه‌، نه‌ ماه‌ حكومت‌ می‌كند و ] حكومتش‌ [ حتی‌ یك‌ روز هم‌ بیش‌ از 9 ماه‌ طول‌ نخواهد كشید. 7
امام‌ باقر(ع‌) می‌فرمایند:
سفیانی‌ و قائم‌(ع‌) هر دو در یك‌ سال‌ ] نمایان‌ می‌شوند [ هستند. 8
در حدیث‌ فرمودند:
خارج‌ شدن‌ سفیانی‌ و یمنی‌ و سید خراسانی‌ در یك‌ سال‌ و یك‌ ماه‌ و یك‌ روز است‌. به‌ همان‌ ترتیب‌ كه‌ دانه‌های‌ تسبیح‌ به‌ دنبال‌ هم‌ می‌آیند، آنها هم‌ پشت‌ سر هم‌ و بلافاصله‌ نمایان‌ می‌شوند. 9
در این‌ حدیث‌ هم‌ چنین‌ بیان‌ كردند:
علی‌بن‌ابی‌طالب‌(ع‌) به‌ من‌ فرمودند: درگیری‌ دو سپاه‌ در شام‌ با یكی‌ از آیات‌ الهی‌ است‌.


از ایشان‌ پرسیدند: چه‌ آیه‌ای‌، یا امیرالمؤمنین‌؟
فرمودند: لرزشی‌ شدید در شام‌ به‌ وجود می‌آید (شاید اشاره‌ به‌ زمین‌ لرزه‌های‌ مورد بحثمان‌ باشد) و بیش‌ از صد هزار نفر كشته‌ می‌شوند كه‌ این‌ جریان‌ را خداوند مایة‌ رحمت‌ و آرامش‌ مؤمنین‌ و عذاب‌ كافران‌ قرار می‌دهد.
وقتی‌ چنین‌ شد به‌ سوارانی‌ بنگرید كه‌ مركب‌های‌ (یابو) سیاه‌ و سفید و گوش‌ و دم‌ بریده‌ و پرچم‌های‌ زرد دارند.
هر كه‌ را از مغرب‌ تا شام‌ كه‌ در مسیرشان‌ باشد می‌كشند. این‌ جریان‌ در زمان‌ بی‌تابی‌ و اندوه‌ شدید و مرگ‌ سرخ‌ رخ‌ می‌دهد پس‌ از آن‌ منتظر فرو رفتن‌ قریه‌ و روستایی‌ در دمشق‌ باشید كه‌ به‌ آن‌ مرمرسا 10 گفته‌ می‌شود، و سپس‌ پسر هند جگرخوار از وادی‌ یابس‌ (دره‌ بی‌آب‌ و علف‌) شورش‌ می‌كند تا اینكه‌ بر منبر دمشق‌ قرار بگیرد. وقتی‌ چنین‌ شد منتظر خروج‌ و قیام‌ مهدی‌(ع‌) باشید. 11
كه‌ این‌ حدیث‌ آغاز حركت‌ سفیانی‌ را به‌ خوبی‌ ترسیم‌ می‌كند.
شاید بهترین‌ تحلیل‌ و بیان‌ از فعالیت‌های‌ سفیانی‌ و مصیبت‌ها و سختی‌هایی‌ كه‌ جامعه‌ اسلامی‌ را بدان‌ مبتلا می‌كند سیدجلیل‌القدر علامه‌ سید محمد صادق‌ صدر داشته‌ باشد كه‌ صحبت‌های‌ ایشان‌ را با اندكی‌ دخل‌ و تصرف‌ در اینجا می‌آوریم‌:
دمشق‌ (شام‌) در آن‌ زمان‌ میدان‌ جنگ‌های‌ داخلی‌ و تنازعات‌ مسلحانه‌ میان‌ گروه‌های‌ سه‌گانه‌ (تحت‌ فرمان‌ ابقع‌، اصهب‌ و سفیانی‌... كه‌ مانند مركز ثقل‌ نیروهای‌ سیاسی‌ و نظامی‌ می‌شود) خواهد شد. هر سه‌ از صراط‌ مستقیم‌ حق‌ منحرف‌ گشته‌اند و هر كدام‌ تاج‌ و تخت‌ و حكومت‌ را برای‌ خود می‌طلبند ـ روایات‌ تفكرات‌ و عقاید آنها را برای‌ ما به‌ روشنی‌ بیان‌ كرده‌اند ـ ابقع‌ و سپاهیانش‌ با سفیانی‌ می‌جنگند كه‌ منجر به‌ پیروزی‌ سفیانی‌ و كشته‌ شدن‌ ابقع‌ و یارانش‌ می‌شود.
در جنگ‌ سفیانی‌ با اصهب‌ هم‌ چنین‌ اتفاقی‌ تكرار می‌شود. و فاتح‌ نهایی‌ جنگ‌ها سفیانی‌ است‌. این‌ اتفاقات‌ مصداق‌ بارز این‌ آیه‌ است‌ كه‌:
فَاختَلَفَ ألاَحزابف مفن‌ بفینفهفم‌ فَوَیلٌ للّذینَ كَفَروا مفن‌ مَشهدف یَومف عظیمف 12 .
احزاب‌ با هم‌ بر سر آنچه‌ در میانشان‌ بود اختلاف‌ كردند پس‌ وای‌ بر آنها ] از آنچه‌ [ در قیامت‌ ] بر سر آنها خواهد آمد [ .
مقر فرماندهی‌ سفیانی‌ در زمان‌ حكومتش‌ شام‌ خواهد بود و اهالی‌ آنجا از او پیروی‌ خواهند كرد (به‌ جز تعداد كمی‌) سفیانی‌ در این‌ زمان‌ بر مناطق‌ پنجگانة‌ دمشق‌، حمص‌، فلسطین‌ و اردن‌ و قنسرین‌ حكومت‌ می‌كند.
وقتی‌ كه‌ تا این‌ حد مسیر را برای‌ خود هموار می‌بیند به‌ عراق‌ هم‌ طمع‌ می‌كند و به‌ این‌ فكر می‌افتد كه‌ سپاهی‌ را به‌ آنجا گسیل‌ دارد. لذا با سپاهی‌ كه‌ حداقل‌ هشتاد هزار نفر نیرو دارد و خود فرماندهی‌ آن‌ را برعهده‌ گرفته‌ به‌ آنجا می‌رود. در میان‌ راه‌ با سپاهی‌ كه‌ فرمانروای‌ عراق‌ برای‌ دفع‌ و مقابله‌ با آنها گسیل‌ داشته‌ مواجه‌ می‌شود. این‌ دو سپاه‌ با هم‌ در منطقة‌ قرقیسیا (واقع‌ در سوریه‌ و در نزدیكی‌ عراق‌) مشغول‌ پیكار می‌شوند. ترك‌ها ] روس‌ها [ و رومیان‌ ] اروپاییان‌ و آمریكایی‌ها [ هم‌ به‌ آتش‌ جنگ‌ دامن‌ زده‌ و خود هم‌ در آن‌ شركت‌ می‌كنند. جنگ‌ طولانی‌ و شدیدی‌ واقع‌ می‌شود و حدود 000/100 نفر از ستمكاران‌ و جباران‌ در آن‌ كشته‌ می‌شوند كه‌ مقصود از ستمكاران‌ آن‌ دسته‌ از گنه‌پیشگان‌ منحرفی‌ است‌ كه‌ در آن‌ زمان‌ هلاك‌ می‌گردند. به‌ این‌ جهت‌ منطقه‌ از شر عمده‌ این‌ سپاهیان‌ كه‌ ممكن‌ بود پس‌ از ظهور حضرت‌ مهدی‌(ع‌) در مقابل‌ او جبهه‌ بگیرند خلاص‌ می‌شود.
در این‌ كشت‌ و كشتار بزرگ‌ هم‌ سفیانی‌ پیروز می‌شود و وارد عراق‌ می‌گردد. در آنجا در «ارض‌الجزیره‌» (بین‌النهرین‌ عراق‌) به‌ ناچار با یمنی‌ روبرو می‌شود كه‌ بر او هم‌ فایق‌ آمده‌ و آنچه‌ را كه‌ سپاهیان‌ یمنی‌ طی‌ جنگ‌های‌ خود در منطقه‌ به‌ دست‌ آورده‌ بودند تصاحب‌ می‌كند؛ سپس‌ راهی‌ كوفه‌ شده‌ و در آنجا دست‌ به‌ كشتار و اعدام‌ و اسیر كردن‌ مردم‌ می‌زند. یاوران‌ و یاریگران‌ خاندان‌ حضرت‌ محمد(ص‌) را به‌ همراه‌ یكی‌ از منسوبین‌ به‌ اهل‌ بیت‌(ع‌) شهید می‌كند. سپس‌ جارچی‌ او در كوفه‌ ندا می‌دهد كه‌ هر كس‌ سر یكی‌ از شیعیان‌ علی‌(ع‌) را بیاورد هزار درهم‌ (مژدگانی‌) می‌گیرد. لذا همسایه‌ به‌ همسایه‌اش‌ به‌ این‌ بهانه‌ كه‌ در اسلام‌ هم‌ مذهب‌ نیستند حمله‌ كرده‌ و می‌گوید: «این‌ هم‌ از آنهاست‌. گردنش‌ را می‌زند و سر او را به‌ حكومت‌ سفیانی‌ تحویل‌ داده‌ و از آنها هزار درهم‌ می‌گیرد.»
جنبش‌های‌ ضعیف‌ و سرپیچی‌های‌ كوچكی‌ كه‌ در كوفه‌ توسط‌ اهالی‌ آن‌ رخ‌ می‌دهد نمی‌توانند این‌ شهر را از سیطرة‌ سپاه‌ سفیانی‌ خلاص‌ كنند بلكه‌ سفیانی‌ رهبر این‌ جنبش‌ را مابین‌ حیره‌ و كوفه‌ به‌ شهادت‌ می‌رساند و پس‌ از آن‌ هم‌ خون‌های‌ زیادی‌ بر زمین‌ ریخته‌ می‌شود.
با هموار گشتن‌ جریان‌ حكومت‌ وی‌ در عراق‌ به‌ لشكركشی‌ به‌ ایران‌ هم‌ طمع‌ كرده‌ و راهی‌ آنجا می‌شود. حوالی‌ شیراز (باب‌ اصطخر) در كارزار و میدان‌ جنگی‌ با سید خراسانی‌ روبرو می‌شود.
سفیانی‌ در عین‌ حال‌ به‌ حكومت‌ بر دیار حجاز هم‌ طمع‌ كرده‌ و سپاهی‌ را به‌ فرماندهی‌ خزیمه‌ كه‌ از بنی‌امیه‌ است‌ بدانجا اعزام‌ می‌كند (اكثر روایات‌ بر اینكه‌ خود سفیانی‌ در این‌ سپاه‌ نیست‌ تأكید می‌كنند). سپاه‌ با تمام‌ نیروها و امكاناتش‌ به‌ سمت‌ مدینه‌ حركت‌ می‌كند و این‌ در حالی‌ است‌ كه‌ در این‌ ایام‌ حضرت‌ مهدی‌(ع‌) در آغازین‌ روزهای‌ ظهور خویش‌ در مكه‌ به‌ سر می‌برند و پیگیر اخبار سفیانی‌ هستند. سفیانی‌ سپاهی‌ مجهز را به‌ سمت‌ مكه‌ گسیل‌ می‌دارد تا به‌ قتل‌ و كشتار بی‌رحمانه‌ آن‌ حضرت‌ و سپاهیانشان‌ اقدام‌ كنند. آن‌گونه‌ كه‌ از سیاق‌ روایات‌ برمی‌آید این‌ سپاه‌ همان‌ سپاهی‌ است‌ كه‌ سه‌ روز به‌ غارت‌ و كشتار مردم‌ مدینه‌ و تخریب‌ مسجدالنبی‌(ص‌) مشغول‌ بوده‌ است‌.
از آنجا كه‌ مكه‌ حرم‌ امن‌ الهی‌ است‌ و كسی‌ كه‌ در آنجا ساكن‌ شده‌ است‌ نباید بر جان‌ خویش‌ خوفناك‌ باشد و با توجه‌ به‌ این‌ كه‌ حضرت‌ مهدی‌(ع‌) رهبری‌ است‌ كه‌ برای‌ روز موعود و هدایت‌ بشریت‌ و جهانیان‌ ذخیره‌ شده‌، ضرورت‌ و مصلحت‌ هر دو اقتضا می‌كند كه‌ این‌ سپاه‌ از بین‌ رفته‌ و قضای‌ الهی‌ بر آنها جاری‌ گردد. با معجزه‌ای‌ الهی‌ بیابان‌ این‌ سپاه‌ را می‌بلعد و جز دو نفر اثری‌ از بقیه‌ نمی‌ماند (این‌ دو نفر كه‌ به‌ بشیر و نذیر ملقب‌ می‌شوند از قبیله‌ جفهَینه‌اند و به‌ همین‌ جهت‌ است‌ كه‌ می‌گویند: «خبر یقینی‌ را از جفهَینه‌ بشنوید.» 13 این‌ دو نفر مردم‌ را از آنچه‌ بر سر رفقا و همراهانشان‌ آمده‌ خبر می‌كنند.

مجتبی‌السادة‌
ترجمه‌: محمود مطهری‌نیا
حوادث‌ بر طبق‌ تقویم‌ سال‌ ظهور


منبع : موعود

طبقه بندی: مهدویت،
برچسب ها:شش ماه به ظهور 5،
[ شنبه 18 مهر 1394 ] [ 01:55 ب.ظ ] [ انتظار سبز ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار

پشتیبانی

ابزار وبلاگ

SusaWebTools
SusaWebTools