تبلیغات
اَللّهُــــــمَّ عَجِّـــــــل لِوَلیِّــــــکَ الفَــــــرَج - مقر حکومت، پایتخت و محل سکونت امام مهدی (عج) پس از ظهور کجاست؟/ توسعه عمرانی کوفه به دست امام(ع)
دعای فرج

اَللّهُــــــمَّ عَجِّـــــــل لِوَلیِّــــــکَ الفَــــــرَج

ثـــقـــلـــین ، روایت خوشبختی ، ثروت و رستگــاریست و پلی است به سوی ظــهــور ...

مقر حکومت، پایتخت و محل سکونت امام مهدی (عج) پس از ظهور کجاست؟/ توسعه عمرانی کوفه به دست امام(ع)

مقر حکومت، پایتخت و محل سکونت امام مهدی (عج) پس از ظهور کجاست؟/ توسعه عمرانی کوفه به دست امام(ع)

مهدی علیه السّلام در حالی وارد کوفه می‌شود که سه پرچم [و جریان اجتماعی] در آن شهر بر افراشته شده و هر سه با یکدیگر دچار اختلاف‌اند. آنگاه راه برایش هموار می‌شود. او وارد کوفه شده، بر فراز منبر قرار می‌گیرد
گروه فرهنگ جهان نیوز- السَّلامُ عَلَیْكَ یَا حُجَّةَ اللَّهِ فِی أَرْضِهِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا عَیْنَ اللَّهِ فِی خَلْقِهِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا نُورَ اللَّهِ الَّذِی یَهْتَدِی بِهِ الْمُهْتَدُونَ وَ یُفَرَّجُ بِهِ عَنِ الْمُؤْمِنِینَ السَّلامُ عَلَیْكَ أَیُّهَا الْمُهَذَّبُ الْخَائِفُ السَّلامُ عَلَیْكَ أَیُّهَا الْوَلِیُّ النَّاصِحُ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا سَفِینَةَ النَّجَاةِ السَّلامُ عَلَیْكَ یَا عَیْنَ الْحَیَاةِ...

یَا مَوْلایَ یَا صَاحِبَ الزَّمَانِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْكَ وَ عَلَى آلِ بَیْتِكَ هَذَا یَوْمُ الْجُمُعَةِ وَ هُوَ یَوْمُكَ الْمُتَوَقَّعُ فِیهِ ظُهُورُكَ وَ الْفَرَجُ فِیهِ لِلْمُؤْمِنِینَ عَلَى یَدَیْكَ وَ قَتْلُ الْكَافِرِینَ بِسَیْفِكَ وَ أَنَا یَا مَوْلایَ فِیهِ ضَیْفُكَ وَ جَارُكَ وَ أَنْتَ یَا مَوْلایَ كَرِیمٌ مِنْ أَوْلادِ الْكِرَامِ وَ مَأْمُورٌ بِالضِّیَافَةِ وَ الْإِجَارَةِ فَأَضِفْنِی وَ أَجِرْنِی صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْكَ وَ عَلَى أَهْلِ بَیْتِكَ الطَّاهِرِینَ(۱)


مقر حکومت و پایتخت امام مهدی (عج) کجاست؟.....


لطفا به ادامه مطلب بروید ...
مقر حکومت و پایتخت امام مهدی (عج) کجاست؟

امام عصر( ارواحنا له الفداء) اگرچه در مکه ظهور می‌کند، اما در مکه نمی‌ماند، بلکه همراه نیروها به طرف شهر کوفه حرکت خواهد کرد.

شیخ مفید ازعمر بن شمر روایت کرده است که امام باقر علیه السلام از امام مهدی علیه السّلام یاد فرمود و گفت: «مهدی علیه السّلام در حالی وارد کوفه می‌شود که سه پرچم [و جریان اجتماعی] در آن شهر بر افراشته شده و هر سه با یکدیگر دچار اختلاف‌اند. آنگاه راه برایش هموار می‌شود. او وارد کوفه شده، بر فراز منبر قرار می‌گیرد و سخن آغاز می‌کند [در آن حال مردم آن چنان می‌گریند که] از شدت گریه نمی‌فهمند که او چه می‌گوید. در دومین جمعه مردم از او خواهند خواست که نماز جمعه را اقامه فرماید. امام هم فرمان می‌دهد محدوده مسجدی را در غری (نجف) مشخص نمایند و با آنان در آنجا نماز می‌گزارد.»(۲)

شیخ طوسی روایت دیگری از حضرت امام محمّد باقر علیه السّلام فرمود: نقل نموده که «... در دومین جمعه، مردم می‌گویند: ای فرزند رسول خدا، نماز پشت سر شما همانند نماز پشت سر پیامبر صلّی اللّه علیه و آله است ولی این مسجد، گنجایش ما را ندارد. امام می‌فرماید: من در پی انجام خواسته شمایم. آنگاه به سوی غری (نجف) می‌رود و حدود مسجدی را مشخص می‌سازد که با داشتن هزار در، گنجایش مردم را داشته باشد.» (۳)

حضرت علی‌علیه السلام در این باره می‌فرماید: «روزگاری فرا رسد که این جا (مسجد کوفه) نمازگاه و مصلای مهدی‌علیه السلام گردد.»(۴)

و باز از آن حضرت علیه السلام نقل شده که فرمود: «مثل این‌كه به شیعیان خودمان نگاه مى‌كنم كه در مسجد كوفه چادرها زده و قرآن را آن‌گونه كه نازل شده،آموزش مى‌دهند. هرگاه "قائم علیه السّلام" ما قیام كند، مسجد كوفه را درهم شكند و قبلۀ آن را راست گرداند.»(۵)

و باز از امام باقر علیه السّلام نقل شده که فرمود: «هرگاه قائم علیه السّلام وارد کوفه شود، مؤمنی باقی نمی‌ماند مگر آن که در آنجا ساکن است و یا اینکه به آنجا می‌آید.»(۶)

بدین سبب است که امام صادق‌علیه السلام روایت شده: «هر کس خانه‌ای در کوفه دارد، آن را از دست ندهد»(۷)

امیر مؤمنان‌علیه السلام: «به اندازه موضع یک قدم در کوفه برایم بهتر است که در مدینه خانه‌ای داشته باشم»(۸)

حضرت مهدی‌علیه السلام در کنار مسجد کوفه مسجدی می‌سازد که هزار در دارد. ( ۹)

امام زمان‌علیه السلام نیروهای خود را از کوفه به سراسر جهان می‌فرستد.(۱۰)

از مفضل نقل شده که به حضرت صادق علیه السّلام عرض کردم: آقای من، خانه مهدی علیه السّلام کجاست و مؤمنان در کجا اجتماع خواهند کرد؟

فرمود: مرکز حکومت او کوفه و محکمه قضاوتش در مسجد جامع خواهد بود و بیت المال و محل توزیع غنیمتها در مسجد سهله، و مکان خلوت کردن و اعتکاف او در ذکوات البیض (تپه‌های سفید) در بین غریین (نجف) است.

مفضل گوید: ای سرور من. آیا همه مؤمنان در کوفه خواهند بود؟

فرمود: به خدا سوگند آری. مؤمنی نمی‌ماند، جز آن که به کوفه یا اطراف آن می‌آید ... و شهر کوفه پنجاه و چهار میل خواهد شد و خانه‌های بزرگش با شهر کربلا همسایه و خداوند کربلا را پناهگاه و محل زندگی خواهد ساخت که فرشتگان و مؤمنان در آن رفت و آمد خواهند کرد و جایگاه خاصی خواهد داشت.(۱۱)

محل سکونت امام (عج)

امام صادق علیه السّلام فرمود: «گویا مى‌بینم حضرت قائم علیه السّلام را در مسجد سهله همراه خانوادۀ خود.»

سپس فرمود: هیچ پیامبرى مبعوث نشد مگر اینكه در این مسجد نماز خواند...»

یكى از یاران به نام ابو بصیر رحمه اللّه عرض كرد: آیا امام قائم علیه السّلام همواره و همیشه در این مسجد خواهد بود؟

فرمود: آرى. مسجد سهله خانۀ امام قائم علیه السّلام است.

عرض كرد: (امامان) بعد از قائم علیه السّلام (دوران رجعت) چطور؟ حضرت فرمود: آنها نیز تا آخر دنیا در این مكان سكونت خواهند كرد.(۱۲)

از این حدیث استفاده مى‌شود: در دوران رجعت، پس از قائم علیه السّلام سایر امامان علیهم السّلام نیز همین مكان را پایگاه مركزى خود قرار مى‌دهند.

توسعه عمرانی کوفه به دست امام (عج)

آن حضرت در كوفه به توسعۀ راه‌ها و خیابان‌ها و شهرها و مساجد مى‌پردازد،۲۷ نفر كه اصحاب كهف، یوشع، سلمان، ابودجانه و مالك اشتر-علیهم الرحمة- در میانشان است، در نجف به آن حضرت مى‌پیوندند و در صف یاران آن حضرت قرار مى‌گیرند.

بالاخره آن‌چنان در جهت ظاهر و باطن مردم به طور سریع و وسیع كار را به پیش مى‌برد، كه خداوند سراسر زمین را به نور الهى روشن مى‌كند و دیگر مردم نیازى به نور خورشید ندارند، ظلمت و تاریكى (ظلم و فساد) از بین مى‌رود.(۱۳)

منابع:

۱-زیارت حضرت صاحب الامر (عج) در روز جمعه
۲-ترجمه تاریخ مابعدالظهور ، محمد صدر ص۲۷۱
۳- همان
۴- به نقل از اثبات الهداة، ج ۳، ص ۴۵۲
۵- سیمای جهان در عصر امام زمان (عج) ص ۳۳۷ به نقل از معجم أحادیث امام المهدى:۱۲۶/۳ ح ۶۶۴؛بحار الأنوار:۳۶۴/۵۲ ب ۲۷ ح ۱۳
۶- حکومت حضرت مهدی (عج) در عصر ظهور، علی اصغر رضوانی ص ۳۰ به نقل ازبحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۸۵
۷-بامداد بشریت ،محمدجواد طبسی ، ص ۹۰ به نقل از بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۳۸۶
۸- همان، به نقل از بحار ج۵۲ ص ۳۸۵
۱۰و۹-همان به نقل از ارشاد مفید، ص ۳۴۱
۱۱- ترجمه تاریخ مابعدازالظهور سید محمد صدر ص ۲۷۲
۱۲-حضرت مهدی (عج) فروغ تابان ولایت ،محمد محمدی اشتهاردی ص۲۴۴ به نقل از التذهیب ج ۳ ص۲۵۲
۱۳-همان ص ۲۴۳ به نقل از اعلام الورى،ص ۴۴۴-۴۳۳


منبع : www.mahdaviat.porsemani.ir


طبقه بندی: مهدویت،
برچسب ها:مقر حکومت، پایتخت و محل سکونت امام مهدی (عج) پس از ظهور کجاست؟/ توسعه عمرانی کوفه به دست امام(ع)،
[ جمعه 17 مهر 1394 ] [ 07:40 ب.ظ ] [ انتظار سبز ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار

پشتیبانی

ابزار وبلاگ

SusaWebTools
SusaWebTools